Велика акција Друштва библиотекара Републике Српске за санацију уништеног књижног фонда у поплављеним градовима Српске

Admin 23. маја 2014. 0

КЊИГЕ ЗА ПОПЛАВЉЕНЕ БИБЛИОТЕКЕ

ВИШЕГРАД – Друштво библиотекара Републике Српске покренуло је широку акцију прикупљања књига за библиотеке у поплављеним градовима Републике Српске, чији је књижни фонд знатно оштећен или уништен, изјавила је предсједница овог Друштва, библиотекар из Вишеграда, Стојка Мијатовић.
-Свједоци смо штета огромних размјера у привреди, пољопривреди, на стамбеним и објектима инфраструктуре, али и у институцијама и установама културе. У појединим библиотекама, као што је случај са Добојом, књижни фонд је толико оштећен да ће требати дуго времена да се надокнади, појаснила је Мијатовићева. додавши да су овластили народне библиотеше у свим градовима Српске да координирају ову акцију у својим општинама.
Она је прецизирала да је Друштво библиотекара Републике Српске упутило позив свим народним и другим библиотекама, појединцима и издавачким кућама у Републици Српској и шире да дарују књиге за санацију књижног фонда уништеног у мајским поплавама.
-На традиционалном сусрету библиотекара Српске у Вишеграду, 6. јуна, на овогодишњој 35. по реду културној манифестацији „Вишеградска стаза“, имаћемо прве резултате ове културно-хуманитарне акције, када ћемо још једном позвати ширу културну јавност да подржи ову нашу акцију.
Стојка Мијатовић је изјавила да Друштво, према критеријима о степену оштећења књижног фонда, планира дистрибуцију прикљупљених књига најугроженијим библиотекама Републике Српске у септембру ове године.

Славко Хелета